İçeriğe geç →

Şırnak’ta ocak işleteceklere tavsiyeler


İşim geregi şu an Şırnak derelerinde konkasörle malzeme çikariyorum. Buralara ocak işleteceğim diye gelirseniz bu tavsiyelerimi kulak arkası etmeyin.

Ağaç esamesi bulunmayan bu memlekette iş muteahitlerden bir şeyler koparmaya geldimi herkes doğa, tabiat hayranı gibi. Bulunduğum bölgeye hemen her gün birileri gelip önce Allahın sonra devletin olan derenin sahibinin kendileri olduğunu iddia eder.

Hem öyle tek tük değil ailece akın edilir. Gelen kabilelere şirinlik yapacağım deyip çocukların başını okşamak meydan dayağından kurtulmaya yetmiyor. Mümkünse en ihtiyarlariyla arayı iyi tutmaya çalışın böylece canınızı bir nebze kurtarabilirsiniz. Zira kabile reisi odur. Cigara uzatın, biraz sohbet edin, son ok olarak bir tesbih hediye edin. Buna dayanamazlar, gönüller fethedilir, artik ipler sizin elinizdedir.

Belayı çabucak bertaraf etmek icin haritacınız bir telefon kadar uzaginizda olmalı. Çoğunlukla halk gelen aletten anlamadiğı icin bu da işe yaramayabilir.

Gelen kafilenin eğitimi ilkokul seviyesinde ise ayak metodu kesin çözüm olabilir. Evet, ayakla saymayi deneyin. Kiçinizi derenin sifir noktasina dönüp size lazim olan malzeme, alan kadar adimlayin. Burasi işte sınır diyin! Burası sizin türkçeniz ve ikna yeteneğinize kalmış. Ne kadar teknik terimli, anlaşılmayacak kelime kullanırsanız o kadar iyi. Ne kadar akıcı konuşur, göz bebekleriniz ne kadar parlar ve ne kadar başı dik durursanız o kadar cabuk sonuca varirsiniz. Eğer sırıtıp pot kirar ve beceremezseniz yine dayak yersiniz.

Allahın dağında da olsanız, sıcaklık 55 derecede olsa buralarda şort kapri tarzi kisa şeyler giyemezsiniz. Namus buralarda ayak bileklerinden başlar. Killi bacaklarinizin bir km öteden gözükmesi cinayet sebebidir.

Elbiseleriniz her daim kirli olsun. Emekçi süsü verin kendinize. Yokluk icinde oldugunuz zannedilsin. Dünyanın her yerinde kural budur, kirli adama vurulmaz, acinir. Patron yok burda diyin. Halinize aciyip cebinize paket sigara koymaları ihtimaller arasındadır.

Çok uzaktaki evlere giderek bir bardak su isteyin. Göreceksinizki bu cabaniz sonraki gunlerde size birer evlat gibi bakmalarina yarayacak. Kahvalti ve böreklerin kendileri tarafindan ocağa getirilmesiyle sonuçlanacak.

Yakinlarda köy filan varsa mutlaka köy camiisinde cumalara eşlik edin. Hristiyan mahallesinde şıra şerbeti satmak veya müslüman mahallesinde salyongoz satmak sizi ancak onlarla kutuplaştırir. Onlardan biri gibi olun.

Yakın köylerin camii imamları ve muhtarları ile araniz iyi olsun. Sürekli kumun, taşin en iyisinden secip camii cevrelerine sermek için gondermelisiniz.

Cenaze, defn işlemlerinde kepcenizle mezarı kazmaya yetişin. Nasıl olsa artık bu işi üstlendiniz. Gittiniz mi üç beş adette yedek kazin. Bu hoş karşılanmaz ama olsun. Sonuçta su yakmiyorsunuz.

Unutmayin delinin biri her gün bir dağa çıkıp bu dağ benimdir derse sonunda millette zamanla bunu kabullenir ve dağ o delinin olur.

Şimdilik bu kadar. Kalin sağlıcakla.
Telden alel acele yazdim, imla hatalari icin özür dilerim. Tecrubeler eklendikce konuyu guncelleyecegim.

Kategori: Operatör moperatörün mecmuası

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir