İçeriğe geç →

Uygun kaynak spekleri

İş makinaları gövdelerinde oluşan çatlak ve yırtılmalara karşı birçok yöntem uygulansada söz konusu işlem çoğunlukla malzemenin yapısına uygun yapılmamakta. Bu makalemizde uygun kaynak spekleri hakkında detaylar vereceğim.

Öncelikle çatlak kısım eritilmeli ve malzeme hardoks ise 1.2 mm bazik özlü dolgu teli ile doldurulmalı. Daha sonra soğutulup 0.8 mm sert tel ile gövde birleştirilir. Bu işlem yapılırken robotun voltajından tutunda, kaynak edilen malzemenin cinsine kadar yöntemde değişikliğe başvurulması gerekebilir. Kaynak metodları için fazla detaya girmek istemiyorum. Bu işlem malzemeye göre tamamiyle değişiklik gösterilebilir. Defalarca yapıpta dikiş tutturamadığınız işlemler varsa bunu yorum olarak ekleyin. * Malzemenin görselini eklemeyi unutmayınız.  Belki kaynak uygun değildir, belki de kaynak uygundur ama başka bir kısımdan baskı görüp çatlamaya maruz kalan bölgede olabilir. Kesin birşey söylemek için görmek gerek.

Türk sanayi sektöründe bu işlem genelde malzemeden çalmak, zamandan kazanmak vb nedenlerden dolayı tek tip tel ile, ana malzemeden farklı malzemelerle telden kazanmak adına yeteri eritme sağlanmaz, araya farklı malzeme eklenir veya uygun kaynak robotu kullanılmaz. Hatta bazen gazaltı kaynak değilde oksi-asetilen kaynak kullanılıp kalitesiz işler çıkarılmakta. Daha birçok olumsuzluk sayabilirim, bunlar sadece akla gelenler.

* (Görseli WhatsApp üzerinden telime gönderebilirsiniz)

Kategori: Sevgili Günlük

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir