İçeriğe geç →

JCB LOADALL’ın 40. Yıl Dönümü 20 Ekim’de Kutlandı

JCB Loadall Üretim Sürecinin Etkileyici Detayları

Bir JCB Loadall’da 3000 adede kadar tek bileşen ve 1.000 adede kadar yapılandırma bulunabilmektedir.

Loadall imalatı sırasında kaynak işlemi için yılda 14,5 milyon metre tel tüketilir.

35 üretim aşamasından geçen bir Loadall’ı tamamen monte etmek, yaklaşık sekiz saat sürmektedir.

Loadall üretim hattı, şase, denge ayakları ve yüksek dayanıklılığa sahip bomların yapımında, tek başına, yıllık 35.000 tondan fazla yüksek kalitede çelik tüketmektedir.

JCB, son zamanlarda Loadall hattında ek lazerli ve plazma kesme ekipmanlarına 1 milyon £’dan fazla yatırım yapmıştır.

Lazerli kesme ekipmanından gelen bom çeliği, daha sonra bomun kutu bölümünü oluşturmak amacıyla, 650 tonluk bir prese geçmektedir.

Modele bağlı olarak, ortalamada iki şase tarafını üretmek 45 dakika sürmektedir.

Şase ve bom kaynağının %70’e kadar olan kısmı, robot kaynak makineleriyle yapılmakta, ulaşılması zor alanlardan oluşan kalan %30’u ise operatörler tarafından elle tamamlanmaktadır.

Bomlar, şaseler ve denge ayaklarının tamamı, her türlü kiri gidermek ve çeliğin yüzeyini boya uygulamasına hazırlamak amacıyla hafif bir kumlamayla başlayan iki saatlik bir boya işleminden geçirilmektedir.

JCB Loadall tesisi, makineleri boyamak için her yıl 73.000 litre astar boyanın yanı sıra 50.000 litre cila kullanmaktadır.

Her Loadall, kayışlarla sabitlenmekte ve motor ile şanzıman güç aktarma organlarının kalibrasyonunu yapmak amacıyla, 13 dakikalık tam hız test tamburu testlerinden geçirilmektedir.

Her Loadall, son derece eğitimli 10 operatör tarafından bomu tamamen uzatılmış ve kaldırılmış biçimde, 10 dakika boyunca ağırlık testine tabi tutulmaktadır.

Kategori: Haberler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir