İçeriğe geç →

Yalova İMES OSB Türkiye’nin modern makine üssü oluyor

İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin buluşma noktası haline gelen Yalova’da yenilikçi, yerli ve yeşil üretimin üssü olma hedefiyle yeni nesil Yalova İMES OSB kuruyor. Makine ihtisas OSB olarak bölgede büyük bir sanayi alanı olma yolunda ilerleyen Yalova İMES OSB, yeni sanayici üyelerini bekliyor.

İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin buluşma noktası haline gelen Yalova’da yenilikçi, yerli ve yeşil üretimin üssü olma hedefiyle yeni nesil Yalova İMES OSB kuruyor. Makine ihtisas OSB olarak bölgede büyük bir sanayi alanı olma yolunda ilerleyen Yalova İMES OSB yeni sanayici üyelerini bekliyor. Yalova ilinin Çiftlikköy ilçesinde İstanbul İzmir otoyol gişelerinin hemen çıkışında kurulan Yalova İMES OSB tam bir sanayi vadisi olma özelliği taşıyor. Havaalanlarına, otoyollara, limanlara ve Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerine olan yakınlığıyla adeta bir cazibe merkezi olma yolunda ilerleyen Yalova İMES OSB hakkında ayrıntılı bilgi veren Yalova İMES OSB Başkanvekili Kemal Akar, “Yalova’da yerli, yenilikçi ve yeşille dost yeni bir makine üretim üssü kuruyoruz. İstanbulİzmir Otoyol gişesinin hemen çıkışında, GemlikYalovaDilovası limanlarına yakın komundaki ulaşım avantajlarıyla da Yalova İMES OSB ülkemiz sanayicileri için çok kısa sürede cazibe merkezi olacak” dedi. İMES Sanayi Sitesi Başkanı ve Yalova İMES OSB Başkanvekili Kemal Akar Yalova İMES OSB hakkındaki hedeflerini bizlerle paylaştı:

YALOVA İMES OSB DOĞU MARMARA’NIN EN MERKEZİ NOKTASINDA
Her geçen gün artarak büyüyen sanayi yatırımlarının ve yatırımcılarının modern altyapı sistemlerine haiz uygun fiyat ve ödeme şartlarına sahip sanayi parsellerini temin etmek oldukça büyük bir zorluktur. İMES Sanayi Sitemizde büyüyen sanayicilerimizin daha geniş üretim alanlarına ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Kocaeli ili Dilovası ilçesinde bulunan İMES Organize Sanayi Bölgesini kurarak sanayicimizin hizmetine sunduk. Ancak Dilovası İMES Organize Sanayi Bölgemizin doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması ve bölgenin bütün alt yapı yatırımlarını tamamlaması sonucunda İMES OSB’de yer alamayan sanayicilerin yoğun talebi ile karşılaştık. Bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak, ülkemiz sanayicileri için yeni üretim alanı oluşturmak adına Yalova ilinde Yalova İMES OSB’nin kuruluş çalışmalarına başladık. Ulaşım ve lojistik avantajıyla göz dolduran Yalova İMES OSB Doğu Marmara Bölgesi’nin merkezi konumunda yer alıyor. Yalova ili Çiftlikköy ilçesi Laledere-Gacık-Kılıç Köyleri üçgeninde, İstanbul İzmir Otoyolu’na cephe, Kılıç gişesinin hemen çıkısında stratejik bir noktada konumlanan Yalova İMES OSB, İstanbul İzmir Otoyolu gişesine 1 km, Yalova Merkez’e 14 km, Osmangazi Köprüsü’ne 16 km, limanlara 13 km, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na 49 km, Bursa Merkez’e 47 km, Gebze’ye 28 km, İstanbul Çamlıca Gişeleri’ne 67 km mesafede kuruluyor.

ÇEVRECİ VE YENİ NESİL OSB
Biz Yalova İMES OSB’de önceliğimizi çevreye veriyoruz. Yeşil OSB unvanını uluslararası boyutta kazanmak temel hedeflerimiz arasında ilk sırayı almaktadır. Bu doğrultuda gerekli altyapı ve üstyapı yatırımları yapmayı, OSB’nin ortak enerji tüketimlerini OSB içerisinde kurulacak güneş enerji santralinden temin etmeyi, arıtma tesisini ileri arıtma olarak dizayn ederek, arıtılan suyu sulama suyu olarak OSB katılımcılarının hizmetine sunmayı, jeotermal enerji santrali, HES gibi yenilenebilir enerji yatırımları ve indirici merkez yatırımı yaparak, OSB katılımcısının enerji birim fiyatlarını OSB’lerdeki ortamla fiyatlardan en az yüzde 20 daha uygun hale getirmek, liman yatırımı veya ortaklığı ve/veya işbirliği yapmak suretiyle OSB katılımcısının nakliye maliyetlerini minimize etmeyi, OSB içerisinde antrepo- depo kurmak ve işletmek suretiyle OSB katılımcısının lojistik maliyetini minimize etmeyi, fabrika inşaatları aşamasında, kuracağı iktisadi teşekkül marifetiyle minimum bedelle ve uzun vadeli ödeme planlı ödeme kolaylıklarıyla fabrika inşaatları için katılımcının yatırım maliyetini minimize etmeyi ve son olarak kurulacak çevre laboratuvarı, ortak sağlık güvenlik birimi, zemin laboratuvarı, katı atık ayrıştırma, arama, depolama tesisi ile katılımcının zorunlu gelir ve gider harcamalarını minimize etmeyi hedefliyoruz. Dudullu İMES Sanayi Sitesi ve Dilovası İMES OSB’de sanayicilerimizin ihtiyaçlarına göre elde ettiğimiz tüm OSB bilgi ve tecrübelerimizi yeni kuracağımız Yalova İMES OSB’ye aktaracağız. Yalova İMES Organize Sanayi Bölgesini başarıyla sanayicilerimizin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.

MAKİNE İHTİSAS OSB
Makine İhtisas OSB olarak kurulan Yalova İMES OSB’de onaylı ÇED raporumuzda ve kuruluş protokolümüzde kesinleştirilmiş olan makine, yedek parça, otomotiv gibi ana sektörlerden oluşan ‘Nace’ kodları ile belirtilmiş üretimler gerçekleştirilecek. Sınırlı sayıda parseller uzun vadeli ödeme planlarıyla sanayicilerimizin hizmetine sunuyoruz. Yalova İMES OSB’mizde altyapı hizmetlerinin yanı sıra hayata geçirilecek sosyal donatı alanlarının çeşitliğini ile hem sanayicilerin hem de bölgede istihdam edilecek çalışanların ihtiyaçlarını eksiksiz biçimde tamamlayıcı hedefliyoruz. Bu nedenle oluşturduğumuz proje doğrultusunda zengin sosyal donatı alanları da kuruyoruz. Bunlar arasında idari bina, ticaret merkezi, banklar çarşısı, cami, tıp merkezi, dijital fuar, sergi alanı, kreş, meslek eğitim merkezi, meslek lisesi, meslek yüksek okulu, spor kompleksi, antrepo, itfaiye, tır-kamyon servis aracı parkı, heliport kurmayı projelendiğimiz alanlar içerisinde yer almaktadır.

Kategori: Haberler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir